Mobilbahis Giris

DÜNYA KUPASI TASARIMLARI

Dünya Kupası tasarımları için her yıla özel ayrı bir maskot tasarlanmış ve kupalar bu maskotlardan yola çıkılarak şekillenmiştir. Dünya kupası tasarımları her yıla özel olarak farklı ülkelere özgü faktörlerden esinlenilerek yapılmıştır. O zaman Dünya kupası tasarımları hakkında eskiden beri yapılan çalışmalar ile ilgili yaptığımız internet araştırmasını sizinle paylaşacağız.

Geçmişten Günümüze Dünya Kupası Tasarımları

İlki 1930 yılında Uruguay’da düzenlenen Fifa Dünya Kupası şampiyonası için katılım gösteren ülke sayısı o zamandan bu zamana bir hayli artmıştır. Artan talepler neticesinde kupanın ilk zamanki tasarımından günümüze kadar geçen dönemde estetik, siyaset, ülkelerin özellikleri gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak farklı tasarımlara sahip olduğu gözlemlenmektedir. Dünya kupası tasarımı noktasında ilk maskot çalışması ise 1966 yılında İngiltere’de Dünya Kupası için yapılmıştır.

İlk Dünya Kupası Maskotu Willie (1966)

Reg Hoye isimli sanatçı tarafından tasarlanan Willie 1966 yılında ilk resmi Dünya Kupası Maskotu olma özelliği taşımaktadır. Bir sonraki tasarım ise 1970 yılında Meksika’da gerçekleşmiş Dünya kupası maskot adı Juanito olarak ifade edilmektedir. Meksikalı bir futbol hayranını simgeleyen şişman bir çocuk figürü bu tasarımın esin kaynağı olmaktadır.

1974 yılı Dünya Kupası tasarımı Batı Almanya tarafından yapılmıştır. Maskot ismi olarak Tip&Tap seçilmiştir. B. Almanya’nın o dönemde birbirlerinin omzuna ellerini atmış iki arkadaş figüründen esinlendiği maskotun futboldan çok dostluğun önemli olduğu vurgusu yansımaktadır. 1978 Dünya Kupası tasarımı Arjantin tarafından yapılmış olup maskotun duruşu ve şekli bakımından Juanito’yu andırmaktadır.

Ülkelerin Dünya Kupası tasarımı için yapmış olduğu bu tasarım şekillerinin diğerleri de şunlardır:

1982 İspanya Naranjito (Portakal’a kol bacak çizilerek yapılan maskot)

1986 Meksika Pique (Biberi andıran bir tasarım)

1990 İtalya Ciao (İtalya’da Bir Selamlaşma Şeklinin Sembolü)

1994 ABD Striker (Amerikan evlerinde çoğunlukla beslenen evcil köpeklerden esinlenilerek yapılan köpek figürü tasarımı)

1998 Fransa Footix (Fransa’da geleneksel bir simge olan piliçten esinlenilerek hazırlanan tasarım)

2002 Kore Japonya Ortak Tasarımı Spheriks (Fütiristik bir benzetme olmasının yanında çizilen üç karakter Ato, Naz ve Kit karakterlerini simgeler.)

2006 Almanya Goleo VI ve Pille

2010 Güney Afrika Zakumi (Leopardan esinlenerek yapılmış olan tasarım)

2014 Brezilya Fuleco ( 6 Farklı Brezilyalı ajans ile çalışılarak ortaya çıkarılmış olan tasarım)

2018 Dünya Kupası maskotu da belli olmuş durumda… Rusya tarafından hazırlanan Dünya kupası tasarım maskotu adı Zabivaka… Yapılan oylamada sunulan kurt, kaplan ve kedi seçenekleri arasından kurt tasarımı tercih edilmiş ve Sibirya Kurdu maskotu dünya kupası tasarımı için yön verecek faktör olmuştur.