Mobilbahis Giris

Dünya Kupası Rekorları

2018 Dünya Kupası için kum saati akmaya başlamışken Dünya kupasına dair merak edilenler tekrar gündeme gelmiş durumda… Sayılı günün çabuk geçeceği muhakkak gelecek karşılaşmalar için ne olabileceğine dair sadece tahmin yürütülebilirken geçmişte kırılan Dünya Kupası Rekorları ise hiç unutulmayacak gibi duruyor! Futbolseverler için derlemiş olduğumuz Dünya kupası rekorları şu şekilde:

Dünya Kupasını Üst Üste En Fazla Kazanma Rekoru

1930 yılından bu yana Fifa Dünya Kupası için düzenlenen maçlarda her yıl birinci olan ülke ismi değişse de bazı yıllarda aynı ülkenin arka arkaya şampiyonluk kazandığı görülmektedir.

Dünya kupasını üst üste en fazla kazanarak dünya kupası rekorları kategorisinde yer alan ülkeler şunlardır:

  1. İtalya 1934 ve 1938 yıllarında arka arkaya iki kez birincilik kazanmış olan ülkedir.
  2. Brezilya ise İtalya’dan sonra arka arkaya iki kez birincilik kazanarak Dünya Kupası rekorları içinde Dünya Kupasını üst üste en fazla kazanma rekoru kıran ülkelerden diğeridir.

Dünya Kupasını En Fazla Kazanma Rekoru

Dünya Kupasını en fazla kazanma rekoru konusunda en iyi olan ülke Brezilya’dır. 1930 yılından beri düzenlenen 20 Fifa Dünya Kupası Şampiyonası içinde 5 kez şampiyonluk kazanmıştır. Brezilya’yı dünya kupasını en fazla kazanma rekoru sırasında takip eden iki takım ise İtalya ve Almanya’dır. İtalya ve Almanya ise Dünya Kupası almaya 4 kez hak kazanmıştır. Bu takımların kupa kazandıkları yıllar ise şu şekildedir:

  1. Brezilya: 1958, 1962, 1970, 1994, 2002
  2. İtalya: 1934, 1938, 1982, 2006
  3. Almanya: 1954, 1974, 1990, 2016

Dünya Kupası En Çok Gol Atma Rekoru

Brezilya, Dünya Kupasında en çok şampiyon olan takım olma rekoru yanında bir de Dünya Kupası en çok gol atma rekoru kırmıştır. 19 şampiyonaya katılan Brezilya toplamda 210 gol atarak Dünya Kupası en çok gol atma rekoru kıran ülke olmuştur.

Brezilya’nın Dünya Kupası rekorları gol atma ve şampiyonluktan ibaret de değil!

Brezilya bir turnuvada en çok maç kazanan takım olma rekorunu da elinde bulundurmaktadır.

Dünya Kupası Rekorları ve Gol Kralları

Dünya Kupası rekorları ve gol kralları söz konusu olduğunda akla en çok kazanan ülkeler ve en çok gol atan futbolcular gelmektedir. Yukarıda en çok kazanan ülkeler hakkında zaten bilgi vermiştik. Burada Dünya Kupası tarihinde en çok gol atan futbolcu rekoru ile Dünya kupası rekorları arasında yer alan futbolcudan bahsedeceğiz. Dünya kupası tarihinde en fazla gol atan futbolcu tabii ki bir turnuva içinde Ronaldo olarak kaydedilmiştir. Attığı gol sayısı ise 15 olarak belirtilmektedir.