Mobilbahis Giris

Dünya Kupası Para Ödülü

Fifa Dünya Kupası denildiğinde dünya çapında gerçekleşen çok büyük bir turnuva organizasyonu akla gelmektedir. Gerçekten de dünyanın 4 bir yanından turnuvaya katılım büyük ölçüde olmaktadır. Tabi bu da büyük ölçüde bir bütçe birikimi gerektirmektedir. Gerek kulüplerin finansal destekleyicileri gerek turnuva için finansal destekleyici olmayı kabul eden büyük şirketler aracılığıyla Fifa bu organizasyonun altından rahatlıkla kalkabilmektedir. Böylesi maliyetli bir organizasyon için hazırlık yapan takımların da masrafları hayli fazla olmaktadır. Bu nedenle Fifa Dünya Kupası Organizasyonu içinde yer alan takımlara ilk 4’üne daha büyük olmak kaydıyla diğerlerine de aralarında bölüşmek suretiyle para ödülü vermektedir. Bu kadar çok maliyetten bahsediyorsak demek ki ödül oldukça büyük! Peki, ama Dünya Kupası Para Ödülü ne kadar? Bu sorunun cevabını sizin için araştırdık.

2018 Dünya Kupası Para Ödülü Ne Kadar?

2018 Dünya Kupası Para Ödülü ne kadar?” sorusu ile ilgili internet üzerinden yaptığımız araştırma sonucu cevaba http://www.totalsportek.com/football/fifa-world-cup-2018-prize-money/ adresinde bulduk. 2018 Para Ödülü için Fifa kararı, 2014 yılı para ödülünün %22 oranında arttırılması yönünde… Peki, 2014 Dünya Kupası Para Ödülü ne kadardı? Bu sorunun cevabına da aynı adres üzerinden ulaşmış bulunuyoruz. 2014 Dünya Kupası için verilen toplam para ödülü 576 milyar dolar iken 2018 yılı için verilmesi planlanan para ödülü ise 700 milyar dolar civarındadır. Verilen para ödülünün bir kısmı hazırlıklar için yapılan masraflara, bir kısmı ilk dört içine giren takımlara, bir kısmı sigorta ücretlerine bir kısmı ise turnuvaya katılan 32 takımın masrafları için tüm takımlara dağıtılmaktadır.

Dünya Kupası Para Ödülü İçin Ön Görülen Miktarlar

Dünya Kupası para ödülü için harcamalara yönelik ve ödül niteliğinde olmak üzere iki ayrı taksim şekli belirlenmiştir. 2014 yılına göre %22 oranında daha fazla verilecek olan para ödülü için şu şekilde bir plan çıkarılmıştır:

  • 32 Takım Hazırlık Harcamaları İçin Her Takıma 2 milyon dolar
  • Grup maçında elenen 16 takımın her biri için 10 milyon dolar
  • 16 turda elenen 8 takımdan her biri için 12 milyon dolar
  • Çeyrek Finalde elenen 4 takımdan her biri için 18 milyon dolar verilmesi öngörülmektedir.

Dünya Kupasında ilk 4 içine giren takımlar İçin Ödül Şu Şekilde Taksim Edilecektir:

  1. Olan Takım için 25 milyon dolar
  2. Olan Takım için 30 milyon dolar
  3. Olan Takım için 40 milyon dolar
  4. Olan Takım için 50 milyon dolar

Dünya kupası para ödülü kalan kısmı bu tablo dışında turnuva için yapılan diğer masraflara gitmektedir.