Mobilbahis Giris

DÜNYA KUPASI ÇALINDI (1983)

Dünya kupası şampiyonası için eleme aşamasının bitmesine çok az kala kupayı hangi ülkenin kazanacağı da büyük bir merak konusu olmaktadır. Daha önce kupayı arka arkaya kazanmış olan ya da en az bir kez kazanmış olan ülkeler bulunmaktadır. Ancak Türkiye bu ülkeler arasında yer almamaktadır. 1983 yılında Brezilya’nın 3 kez üst üste şampiyon olarak daimi olarak kazanma hakkı elde ettiği “Dünya kupası çalınmıştır!” Dünya kupası çalındı (1983) haberleri uzun süre gündemde kalsa da kupanın o zamandan beri kayıp olduğu bilinmektedir.

Dünya Kupası Daha Önce de çalındı!

1983 Dünya kupası çalındı” haberinin yayılmasının üzerinden çok zaman geçse de daha önce de çalınan kupanın en son çalınma hikâyesinden sonra bir bilinmeze doğru gitmiştir. Kısaca Dünya kupasının özellikleri ve Dünya kupasının çalınma hikâyesi hakkında da bilgi verelim:

Fifa yöneticileri arasında bulunan Doktor Ottorino Barassi tarafından yatak altında saklanmıştır. 1930 yılında gerçekleşen olayda İtalyan doktorun kupayı ayakkabı kutusu içinde sakladığı bilinmektedir.

1966 yılında yine İngiltere’de sergiye çıkarılan Dünya Kupası yine ortadan kaybolmuş ancak 3 gün sonra Londra’nın güneyinde yer alan bir mahallede çalılıklar içinde bulunmuştur. Bulunan kupanın Brezilya’ya iade edilmiştir.

Ardından 1970 yılı kupasını tekrar Brezilya kazanmıştır ve 3 kez arka arkada kupayı kazanan takımın kupayı edebi olarak alma hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle 1974 yılında yeni bir kupa yapılmasına karar verilmiştir. Ancak Brezilya’nın sahip olduğu Dünya Kupası, 1983 yılına çalınmıştır. “Dünya kupası çalındı 1983” haberleri ile tüm dünya yankılansa da o zamandan beri kupaya dair bir haber maalesef alınamamıştır.

1983 Yılında “Dünya Kupası Çalındı” Haberiyle Gündemde Yer Bulan Kupanın Özellikleri

Dünya Kupası özellikleri şu şekilde belirtilmektedir:

  • Fifa Dünya Kupası ağırlığı 6 kilo 175 gram
  • Uzunluğu 36,8 cm
  • 18 ayar altın

1983 yılında çalınan ve “Dünya Kupası Çalındı!” haberiyle uzun süre gündemden düşmeyen dünya kupası ile ilgili elden gelen bir şey bulunmamaktadır. Bunun dışında yeni bir Dünya Kupası kazanmak için çabalayan bir sürü takım bulunmaktadır. Maddi olarak da hayli değerli olan dünya kupası kazanan takım için daha çok galibiyetin bir hatırasının somut göstergesi değerinde olmaktadır. Bu sebeple 1983 yılında çalınan dünya kupasının Brezilya için hayli üzücü olduğunu tahmin etmek pek de zor değil! Yazımızda çalınan Dünya kupası hakkında detaylara yer verdik. Dünya kupasına dair yeni ayrıntıları vermeye devam edeceğiz.