Mobilbahis Giris

Dünya Kupası Altın mı?

“Dünya Kupası altın mı?” sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. O zaman ilk dünya kupasının yapılışı ve günümüze kadar geçen süreç hakkında bilgi vererek başlayalım. İlk dünya kupasının Fifa tarafından Uruguay’da yapılması kararlaştırıldığında yıl 1930 olarak ifade edilmektedir. Dünya Kupası Şampiyonası ödülü olan kupa Fifa başkanı Jules Rimet adı ile anılmıştır. Tasarımı, ağırlığı ve Jules Rimet adını taşımasıyla hayli değer kazanan Dünya kupası maddi açıdan ne kadar değerli diye merak edenler de oldukça fazla sayıda… Dünya kupası tarihi hakkında vereceğimiz kısa bir bilgi ardından kupa özellikleri hakkında da bilgi vereceğiz.

Dünya kupası 1930 yılında Uruguay’a verilmiştir. İkinci dünya savaşı sırasında ara verilen Şampiyona süresince Dünya Kupası Fifa yönetici üyesi olan İtalyan Doktor Ottorino Barassi tarafından muhafaza edilmiştir. 1954 yılında yeniden düzenlenmeye başlayan Dünya Kupası şampiyonası için kıyasıya mücadeleler devam etmiş, Brezilya kupayı 1970 yılında da 3.kez kazandığında kupanın daimi sahibi olma hakkını kazanmıştır. Daha önce 1966 yılında İngiltere’de sergilendiği sırada çalınan kupanın daha sonra Londra’daki bir mahallede Pikles adında köpek tarafından bulunduğu da parantez içindeki bir bilgi olarak verilmektedir. Her neyse takip eden yıllarda 1983’e gelindiğinde ise Dünya kupası Brezilya’dan çalınmış ve bir daha bulunamamıştır.

Çalınacak Kadar Değerli Olan Dünya Kupası Altın mı?

Çalınacak kadar değerli olan “Dünya kupası altın mı?” diye merak edilmesi bu sebeptendir. O zaman sporseverleri daha fazla merak ettirmeden “Dünya kupası altın mı?” sorusunun cevabını verelim:

Dünya kupasının malzemesi, boyu, ağırlığına dair detaylar şu şekilde belirtilmektedir:

Dünya kupası,

  • 6 Kilo 175 gram ağırlığında
  • 36,8 cm uzunluğunda
  • 18 ayar altın malzemeden yapılmış bulunmaktadır.

Bir dünya kupası çalabilecek kadar gözünü karartan kişiler bulunduğunu da bu dünya tarihi görmüştür. Ancak Dünya Kupası hiçbir takım tarafından bozdurulmamakta ya da maddi bir değere çevrilememektedir. Çünkü Dünya Kupası takımlara 4 yıllığına ödünç verilmektedir. Eğer 3 yıl üst üste Dünya Kupasını kazanmayı başaran ülke olursa o halde dünya kupasına sahip olma hakkını kazanmaktadır. Bütün dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu ve almak için mücadeleye tutuştuğu Dünya Kupası geçmişi bu şekilde kısaca ifade edilebilir. Yazımız içinde “Dünya kupası altın mı?” sorusunun cevabı ile birlikte kupaya dair merak edilen ayrıntıları da vermiş bulunmaktayız. Yeni gelişmeler, Dünya Kupası Şampiyonası alanında meydana gelen güncel olaylarla size bilgi vermeye devam edeceğiz.